Mars 2017

Mars 2017 – středa/čtvrtek

Drazí podporovatelé naší mise,

je právě čtvrtek poledne. V průběhu středy jsme na naší vesmírné misi čelili hned několika problémům technického charakteru. Zejména se jednalo o výpadek komunikačního modulu, posíláme tedy zprávy o něco později, než je zvykem.

Problémy rakety Mars One byly ale rozsáhlejšího charakteru. Dvě z hlavních postav našeho příběhu musely vystoupit do volného prostoru za účelem oprav vnějšího pláště a vlivem nehody jsme přišli o kosmonautku Carrie Arroway. Nikdo jiný nebyl zraněn ani ohrožen. Závada na lodi byla nicméně opravena a naše loď bezpečně vstoupila na orbit, aby nad ránem zhruba v 5:00 SELČ po úspěšném přistávacím manévru bezpečně dosedla na povrch rudé planety.

V přetlakové komoře se celá posádka oblékla do skafandrů a provedli jsme výstup na rudou planetu. Jako první člověk v historii položil chodilo na zem cpt. Paul McCoy. Na nedalekém pahorku jsme vztyčili vlajku s logem naší mise, zdokumentovali jsme vliv gravitace při chůzi na Marsu a bezpečně jsme se vrátili zpět do lodi, abychom začali s přípravami na osidlování.

MARS 2017 – Úterý

Vážení rodiče, milí přátelé,

Mise Mars 2017 pokročila do další fáze. Po nouzovém přistání a doplnění zásob jsme provedli nejdůležitější opravy našeho raketoplánu a v průběhu dneška jsme překonali vzdálenost od Země, kam kdy vkročila lidská noha.

Několik let dlouhé putování, které teď leží před námi jsme si zkrátili telekonferencí s vědeckým pracovníkem ÚV AČR Martinem Blažkem, který se nám holograficky objevil přímo v kosmické lodi a přes dvě hodiny poutal pozornost kosmonautů poutavým vyprávěním.

Na posádce raketoplánu panuje skvělá nálada, všechny systémy pracují, a i lodní kuchyně si vede skvěle. Nezbývá než doufat, že naše mise bude pokračovat stejně tak dobře, jako dosud.

S pozdravem a přáním všeho dobrého

Vaši kosmonauti.

Mars 2017 – Pondělí ve Vesmíru

Milí rodiče,

Posíláme pozdrav z Měsíce, kde jsme dnes přistáli. Posádka vyzkoušela funkčnost naváděcích systémů, dokování či řešení první krizové situace. K obědu se podávala kosmická strava, která svojí konzistencí mnohé překvapila. Asi to nebude to nejoblíbenější jídlo týdne, ale za ten zážitek to rozhodně stálo.

Večer jsme si užili pozemsky – u táboráku. Se zpěvníkem a kytarou.

Počasí je stále na naší straně. I děti, které nad ránem hlídají tábořiště tak mají krásně teplo a mohou se kochat noční oblohou. Nebo třeba zapisovat zážitky uplynulého dne do palubního deníku.

Dobrou noc,

Vaši kosmonauti

Mars 2017 – První zprávy z Vesmíru

Drazí rodiče a kosmičtí nadšenci,

prvně se vám hlásíme z mise Mars 2017! Všichni malí kosmonauti se úspěšně nalodili do svých kajut, seznámili se se svými kolegy a rozhlédli se po našem novém útočišti. Jsme až překvapeni, s jakou vervou se opřeli do prvních úkolů a jak príma parťáci to jsou.

Počasí nám zatím přeje – ani vedro, ani zima. Učíme se tak s mapou, skáčeme na trampolíně, vyrábíme přilby, vychutnáváme společná jídla v hangáru nebo třeba zkoumáme souhvězdí. Je toho hodně, ale sil máme všichni dostatek. Klíšťata kontrolujeme a jiné zdravotní komplikace se nám (ťuk, ťuk) vyhýbají.

Dražte nám palce do dalších dní!

Vaši kosmonauti

PS: I když jsme ve Vesmíru, pošta nám chodí. Nebojte se napsat. Potěší nás to. ;)

Mars 2017 – Táborový dopis

Drazí rodiče,

i pro táborníky chystající se na misi Mars 2017 jsou již připraveny podrobné instrukce. Stáhnout si je můžete ZDE.

Těšíme se na vás!

 

Termín:  8. – 15. července 2017
Místo konání      Chválkov u Kamenice nad Lipou
Určeno pro Nadšence ve věku 10 až 15 let
Hlavní vedoucí      Josef Bukovský
Cena: 3.920,- Kč


– 09:00 start automatické sekvence

– 05:00 start APU a hydrauliky
– 03:30 družicový stupeň na vnitřní zdroje
– 03:10 zkoušky vychylováni motorů SSME
– 02:55 tlakování vodíku a kyslíku do nádrží
– 00:25 aktivace hydrauliky SRB
– 00:04 start zážehové sekvence SSME
+00:00 90 % tahu motorů SSME
+00:02 zážeh SRB, odděleni propojení na pozemní zařízení
+00:03 odpoutání od vypouštěcího stolu

Výzkumy hovoří jasně. Lidstvo nepřežije na Zemi déle než několik stovek let. Naději pro pokračování lidského druhu nabízí druhá nejmenší planeta sluneční soustavy, Mars. Současné objevy hovoří o zdrojích vody a podmínkách vhodných pro život. Třicet pečlivě vybraných pozemšťanů pod vedením sedmi zkušených kosmonautů podnikne cestu vesmírem a bude mít za úkol vybudovat na rudé planetě první základnu. Jaké překážky na posádku cestou čekají? A co teprve na samotném Marsu? Mnoho věcí se může pokazit. Neselže technika? Konečně jde o vůbec první výpravu s lidskou posádkou k rudé planetě v historii. Lidé jsou plní očekávání a naděje na záchranu je na dosah ruky. Sdílí však opravdu každý tuto radost?

Troufneš si zúčastnit se? Dokážeš spolupracovat s ostatními? Nehledáme jen silné kluky, ale i šikovné holky. Zjistíš, co v Tobě je. Mise je určena těm, kteří se nebojí postavit dobro lidstva nad své vlastní potřeby. Pokud máš odvahu, přihlas se!

* ubytování ve stanech s podsadou se zázemím pevného objektu * strava 5x denně *
* program naplněný pestrou činností * hvězdný zážitkový kurz *

Dopis pro přihlášené účastníky stahujte zde

 

Komentáře jsou zakázány.