Poslední arborián zpravodajství

Sobota 6.8.

Pátek 5.8.

První fotky ukazují divadelní představení. Dohráli jsme příběh Jana Matyáše Alterberga. Konečně víme, že hlavní zloduch příběhu je František, mladší bratr Jana.

Je teplo, horko, vedro. Koupeme se. Vzduch se tetelí, i tráva pálí do nohou, voda je vítanou zábavou. Děti mají největší radost ze zkoušky „Monstrum“. Při koupání v rybníce mají za úkol potopit Milana pod hladinu.

Před večeří vytahujeme mobily a s jejich pomocí (a možností další nápovědy) překládáme latinskou báseň z dopisu Jakuba synu Danielovi. Přeložený dopis jsme se pokusili přebásnit. Tady je ukázka:

BUK STŘEŽÍ OBLAST DIVOKOU,

TAM SKRYTÉ DVEŘE JSOU

KDE SE VSTUP SEM UKRÝVÁ

SVATÁ ANNA STOJÍVÁ

ŠPERK SRDCE JE V LESE,

JEN MISTR JEJ NESE.

Čtvrtek 4.8.

Alespoň trochu jsme naplnili odkaz arboriánů. Týmy vysbíraly kolem tábořistě pět velkých pytlů plných odpadu. Našly skutečné poklady: kus plotu, malířské válečky nebo půlku patníku.

Padouch František se pokouší otrávit otce. Týmy tedy hledaly účinné protijedy, a pak je sestavovaly do vytyčené sítě. Víte, že proti otravě olovem účinkuje kyselina mléčná?

Večer začala zahradní slavnost s dobovými hrami na počest zásnub Františka s Amálií Kristýnou. Ta ale raději prchla, než aby žila s padouchem. Bylo třeba, dopravit ji na nosítkách do bezpečí. Zvítězil tým červených v čele s Filipem. Jediný, kdo zatím složil zkoušku desetihodinového mlčení je Adam Öhman.

Středa 3.8.

Víte kolik brambor musíme oškrábat pro tábor? Naši účastníci ano!

Zkusili jste někdy nepozorovaně sledovat lesem prohnanou redaktorku? Naši účastníci ano!

Poznáte deset stromů? Naši účastníci ano! Nejrychleji to zvládla Bára.

Odpoledne jsme se vydali na panství Alterbergů a na fotce můžete vidět, jak byl Jan Matyáš vypovězen z rodného zámku. Dostal se mezi loupežníky, takže jsme realizovali loupežnický čtyřboj – odemykání zámků, přenášení lupu a jiné rozmanitosti.

To co vypadá jako sousoší jsou skupinové realizace stromů. Poznáte je?

Kamenická zahrada se pak stala dějištěm obřadu, při němž Jan Matyáš vstoupil k arboriánům.

Úterý 2.8.

Je den SEZAMu, čili Spolku pro existenci záhad a mystérií. Náš protivník je silný a užívá nekalé praktiky, ale my jsme jeho zločiny dokázali! Na usvědčujícíh fotografií můžete vidět transport lupu, vymetání účtu, únos nebo krádež.

Odpoledne SEZAM ukradl sochu svatého Františka, patrona ekologů. Náš hrdina Honza je při tom viděl a padouši neváhali zaútočit. Následoval nácvik první pomoci.

Odpoledne byl šéf SEAZAMu zatčen a večer Lucka, Honza a Patrik vyzvedli dědictví arboriánů, staré fotografie jejich zahrady.

Pondělí 1.8.

Naši hrdinové zjistili, že jen vzájemná spolupráce je klíčem k úspěchu.

Lucka je počítačový génius, Patrik baští historii a Honza je sportovec. Na tom byly založeny dopolední aktivity. Odpoledne jsme přesdstavili Codex arboreum, sadu stromových zkoušek. Za složení každé z nich získá účastník siluetu příslušného stromu. Tak vznikají naše vlastní týmové zahrady.

Krapet zabouřilo, nad Chválkovem se objevila duha a my se vydali na lesní hru, hledat tajné dlaždice zelených mnichů. Dva týmy našly poslední dlaždici v poslední minutě a všichni si užili napjaté finále závodu s časem.

Večer jsme vernisáží s občerstvením otevřeli výstavu. Těsně před usnutím jsme se ještě přesunuli do minulosti a stali svědky toho, jak při slavnostním obřadu přijal nový mistr Srdce lesa.

Počasí letní, děti prima, program nabitý.

Neděle 31.7.

Týmy vyrazily na Malou Stranu po stopách zelených mnichů. Našly domy s krásnými domovními znameními – podle map – v tom exceloval Jonáš.

Pak nás naši hrdinové, Lucka, Honza a Patrik zavedli do Vrtbovské zahrady, kde jsme tvořili vtipné pantomimické výjevy. Ty přilákaly pozornost sladké novinářky Tesárkové, však se na ni podívejte.

Na tábořiště jsme dojeli v pořádku, ač, jak se dozvíte, na cestu nám vařil autobus. A večer jsme ještě studovali rodokmen Alterbergů. Děti už ví, kdo je snacha nebo švagr, neteř nebo tchán.

Před usnutím k nám ještě v zešeřelém lese promluvil zelený mnich o štedrosti stromů. Takový strom totiž dává všechno…

Dobrou noc

Termín:                        31. července – 7. srpna 2022
Místo konání:              Chválkov u Kamenice nad Lipou
Pro koho akce je:        9 – 14 let
Hlavní vedoucí:           Mgr. Ivan Bauer
Cena:                           4 480 Kč

Byla temná noc. Přes bledý měsíc pluly cáry mraků, koruny stromů v zámeckém parku pročesával vítr, rval z nich listí a hučel ve větvích. Černé průčelí zámku narušil mihotavý plamínek. V jeho odlesku bylo vidět vysokou tmavou postavu. Pohybovala se tiše a jistě. Došla k oknu, z parapetu vzala ozdobnou kazetu a otevřela ji.

Tři děti, Lucka, Patrik a Honza narazí na starý příběh, jenže se ukazuje, že příběh neskončil, že se mění kulisy a kostýmy, ale povahy lidí zůstávají stejné. Po rodovém odkazu dnes pátrá SEZAM, Spolek pro Existenci Záhad A Mystérií a ten je zatraceně současný!

V patře našli rozlehlý sál. Právě prohlíželi hromadu nějakých zaprášených knížek, když zaslechli pomalé kroky. Nejdřív strnuli, ale pak následovala blesková akce. Patrik zmizel ve výklenku, kde byla opřená o zeď široká prkna. Honza skočil pod masivní psací stůl, skrčil se mezi šuplíky a snažil se nedýchat. Lucka stála nahoře na tribuně. Lehla si na zem a schovala se za sloup. Kroky se blížily. Neznámý prošel chodbou. A zastavil se uprostřed sálu. Nic podezřelého asi nezpozoroval, protože se obrátil k odchodu. Všichni si oddechli. Ale jenom na okamžik.

Když se totiž po chvíli odvážili ze svých úkrytů ven, zeptal se Patrik roztřeseným hlasem: „Viděli jste ho?

Lucka byla bledá a neříkala nic.

Honza potvrdil to, co Patrik nechtěl ani domyslet. „Ten chlap měl kápi! Zelenou! Byl o zelenej mnich!“

Můžete čekat romantický příběh, akční hry, staré dopisy i moderní techniku. Budete hloubat nad záhadami, budete utíkat před pronásledovateli. A mezi kmeny buků prochází poslední Arborián, stromový mnich.


Kurz Poslední arborián je naplněný, vyplnění přihlášky Vás automaticky zařadí mezi náhradníky.

Komentáře jsou zakázány.