Buď Odvážný, Buď Rozvážný zpravodajství

Pátek 22.7.

Putování, koupání a slzavé údolí při loučení :))

Čtvrtek 21.7.

Po včerejší závěrečné scénce se opět ocitáme v současnosti. Starý Filda končí své vyprávění a pobízí děti k poslední výzvě – přespat v lese. Přes dopoledne se věnujeme přípravám. Které věci do batohu patří a které bychom měli nechat ležet ve stanu? Jak si správně zabalit a jak nastavit batoh? Před cestou fasujeme různé potřeby. Cesta, bivakování a večeře již budou v režii jednotlivých týmů.

Středa 20.7. 1975

Po rozverném dopoledni proloženém taneční rozcvičkou, vodní bitvou a tvořením komické černé kroniky táborová situace zvážněla. Naše hlavní postavy Eliška a Filda se rozhodují riskovat prozrazení svého vztahu noční schůzkou na kraji rybníčku o kterém Walda tvrdí, že je již spraven. Večer je Filda svým nejlepším kamarádem přistižen na cestě za Eliškou, která na místě již čeká. Walda uznale hvízdá, přeje příteli noční dobrodružství, avšak při zjištění lokace schůzky mu úsměv ztuhne na rtech. Walda svým přátelům o zpevnění hráze lhal, aby skryl svou nezodpovědnost. Je ovšem už pozdě…  

PS: po vodní bitvě jsme si užili strategickou běhačku, při které někteří doschli a z počítání ekosystémů se zavařil nejeden mozek

Úterý 19.7.1975 (bobří den)

Úterý se neslo ve znamení našeho táborového oblíbence – bobra. Ono ušlechtilé zvíře jsme obdivovali, umělecky vyobrazovali, poznávali dopodrobna prostřednictvím odborné vědecké prezentace a učili se od něj strategii stavby bobřích hrází. Vzniklo spoustu krásných děl, jednak výtvarných, jednak divadelních. A naše postavy? Tajemství Elišky a Fildy bylo rozšířeno mezi zbylé kamarády. Novinka je překvapila, ale rozhodně nerozhněvala. Společně se budou těšit dalšímu pokračování.

P.S. Dnešní vedro jsme využili k návštěvě rybníka a koupaní. K obědu byla rajská, k večeři kuřecí řízek s bramborem. Obojí téměř bez zbytků, dokonce jsme se nadšeně vrhli i na druhou večeři.

Pondělí 18.7. 1975

Dnešní ráno odstartovala nová příležitost splnit si několik typických bobříků v původním foglarovském znění. Dobrovolně jsme se mohli rozhodnout, jakou výzvu chceme plnit. Mezi možnostmi bylo prokázat schopnost mlčenlivosti, odvahu, nebo slušné fyzické dovednosti. Naučili jsme rozpoznávat ohrožené druhy zvířat. Zapatlali jsme se barvami při barevné bitvě. V klasických táborových dovednostech jsme zase o něco zdatnější. Naše hlavní postavy si letní tábor užívají naplno a mezi Fildou s Eliškou vzniká hlubší pouto. Nebude to proti táborovým pravidlům? A co na to Elišky bratr a Fildův kamarád Walda? Ještě, že příběh pozorujeme bedlivě dál.

P.S. Máme se fajn, jídlo nám chutná, počasí přeje…

Neděle 17.7. 1975

Probudil nás hit dnešní doby – Poupata od idola mládeže Michala Davida.

V rámci rozcvičky jsme si společně s dobově oblečenými instruktory zacvičili známou choreografii ze Spartakiády. Odhalili jsme vztah mezi Fildou a cizincem, který nás vyrušil. Jsou to přátelé z dětství a my se objevili na táboře jako členové jejich oddílů. Společně s čtveřicí přátel Fildou, Waldou, Eliškou a Vilmou zažíváme dobrodružství v přírodě. Učíme se poznávat rostliny, střílet z luku i vzduchovky a luštíme šifry. Dnes se také odehrála volba hlavního vedoucího pro táborové týmy. Walda byl velice zklamaný, jelikož i přes veškerá očekávání zvolen nebyl. Není příliš zodpovědný na vedení vlastního týmu, ale získal jiný velice důležitý úkol: zpevnit rozdrolený břeh rybníčku.

Dnešní jídelníček byl velmi úspěšný. Z rajské polévky, výpečků s bramborami a rizota nebyly téměř žádné zbytky :).

Sobota 16.7

Včera nás po hladké cestě do Chválkovské kotliny přivítal Filda – starý zkušený skaut, který zasvětil svůj život předávání svých táborových zkušeností, radosti a zážitků dětským nadšencům. Seznámili jsme se s objektem, okolím i mezi sebou. Odvážně jsme vložili důvěru do spoluúčastníků a večer jsme rozvážně mluvili o svých očekáváních, přáních ale také obavách z nadcházejícího týdne. Večer nám Filda vyprávěl příběh o Royovi tak živě a poutavě, jako bychom ho viděli na vlastní oči. Na pochmurné doznění smutného příběhu ale nebyl čas. Přerušil nás arogantní cizinec, který tvrdil že je novým majitelem Chválkovské kotliny. A navíc starý známý vedoucího Fildy? Zmateně jsme šli spát. Snad se více dozvíme zítra.

Buď Odvážný, Buď Rozvážný

Termín:                        16. – 23. července 2022
Místo konání:              Chválkov u Kamenice nad Lipou
Pro koho akce je:        10 – 14 let
Hlavní vedoucí:           Michal Walder
Cena:                           4 470 Kč

„Haló, kamaráde, blahopřeji k tvému vítězství. Opravdu obdivuji tvou obratnost.“

Oba se naráz otočili. Spatřili mladého muže. Usmíval se a zřejmě mluvil k Jirkovi. A když se Jiří zatvářil nechápavě, neznámý dodal:

„Mluvím o tom přepadení dnes v poledne, tam u továrny. Viděl jsem to všechno od začátku. Jak ti vyrazili míč z ruky a jak padla první rána. K takovým nechutným klukovským pranicím je vás ale opravdu škoda. Vždyť byste snad mohli měřit svou odvahu a sílu někde jinde a jinak! Copak nemáte opravdu nic užitečnějšího a zábavnějšího na práci než se toulat po ulicích a rvát se?“

„A co tedy máme dělat?“ ptal se rozpačitě Vilík.

Neznámý se zatvářil velmi tajemně a pokračoval: „Vím o mnoha krásných dobrodružstvích, lepších než ty vaše věčné rvačky nebo běhání po kinech. O takových, při nichž byste museli ukázat svou odvahu, chytrost a vytrvalost. Opravdu o krásných dobrodružstvích… ale na to vše jste tady moc pohodlní a také trošku nesportovní.“

Tohle Vilíka dopálilo. „A proč? Proč jsme pohodlní a nesportovní?“ vyjekl vztekle, uražen posměšky neznámého.

Jirka vzhlédl s obavou k mladému muži, jak odpoví na Vilíkovu troufalost, ale ten se sotva znatelně usmál a pak pravil záhadně: „Přijde čas, kdy se budu moci přesvědčit. A ten čas přijde brzo. Velmi brzo.“

Jak jsi na tom ty? Je ti milejší pohodlný městský život nebo hledáš dobrodružství? Pokud sis vybral/a druhou možnost, pak pojeď s námi na tábor inspirovaný knihami Jaroslava Foglara. Les nám tentokrát nebude jen kulisou a přítelem, ale i domovem, bojištěm, nástrojem a inspirací. Budeš žít v přírodě, budeš spát pod hvězdami. Budeš potřebovat odvahu i rozvahu, abys obstál. Třináct bobříků nečekej, ale výzvy ano. Budou to zkoušky těla i ducha, kde budeš soupeřem sám sobě, bude to společenství kolem táborového ohně.


Kurz Buď odvážný, buď rozvážný je naplněný, vyplnění přihlášky Vás automaticky zařadí mezi náhradníky.

Komentáře jsou zakázány.