Historiáda 2003 pro ZŠ

Datum akce: 24.4. – 25.4.2003

Dva dny koncentrovaného dějepisu. Tradiční soutěž čtyřčlenných školních týmů. Zjednejme dějepisu místo, které mu právem patří. Zbavme jej uprášené učenosti. Divadlo světa je přece tak barevné! Dobová hudba, kostýmy, šerm, testy, městská hra, práce s dokumenty, protokol, didaktický plakát,střelba z kuše, pečeti. To je jen ochutnávka z bohaté tabule Historiády, jak ji znáte. Přijeďte zas spolu se svými žáky a studenty dýchat, vidět, slyšet a přemýšlet Pojďte se setkat se stejnými nadšenci, jako jste Vy!

K Historiádě 2003 (VII. ročník)

Slovutní věrní naši milí, Zas přiblížil se ten čas, kdy míza prýští kmenem a krev zpívá píseň životů odvěkých, čas, v němž od nepaměti odvážní se schází, aby síly své v klání mendíků změřiti mohli…. Těmito slovy letos začínala pozvánka na sedmý ročník Historiády. Hostitelem byla ZŠ v Golčově Jeníkově a pozvání přijali žáci a učitelé z různých koutů. Však stačí, abyste si poslechli některá čtyřverší, kterými se v úvodu představovali:

Jihlava je město krásné, kdo tam přijde, jenom žasne. Kompaktáta, sukno, stříbro, nadevše však dobré bydlo. Pocházíme z Dobrovice, V erbu máme čtyři lvice. Taxis tu chtěl hospodařit. A tak začal cukr vařit. Komenský tu ženu měl, záhy ovšem ovdověl. Welzl, slavný polárník. Má před školou památník

Tak by se dalo pokračovat, protože celkem se sjelo na pětadvacet školních týmů.Pak už zazněly slavnostní fanfáry Jeana de Lande i tradiční píseň Poselství a soutěž mohla začít. Protokol měl letos dvacet pět úkolů a některé byly řádně zapeklité.Zkuste třeba doplnit a časově seřadit názvy českých filmů, které líčí naši nedávnou minulost:

  • Smrt krásných …….,
  • Musíme si ……..,
  • Všichni dobří …….,
  • Ostře sledované ……..,
  • Skřivánci na …….,
  • Tmavomodrý ……,
  • Hřbitov pro ……..

Vysvětlete historické pojmy, když se liší jediným písmenkem: satén, latén, Rašín, Mašín, barbar, berber atp.A poslední úkol? Výroky bez záruky. Rozhodněte, k jaké události se vztahují:

  • Koukejte, pane redaktor, my víme, že je na návštěvu kapku pozdě, ale my máme svoje rozkazy. Co byste řekl takový placený dovolený v tyrolskejch Alpách? Brixen je docela pěkný městečko.
  • A všichni zpívat! Jednička ze zpěvu není podmínkou. Čím hroznější hlas, tím líp. A vozy moc nemažte, ať to vrže, aby je bylo slyšet, až pojedem!

Odpoledne přivítal soutěžící mocný a slavný lipnický hrad, v hradních sklepích jsme sehráli pohybovou hru, o patro výš se vyráběly pečeti a prohlídka byla okořeněna postřehovým protokolem.

  • Pod skvostnou renesanční klenbou se pak rozezněla hudba a taneční soubor IRIS z Prahy ukázal, co umí. Dvorské i lidové tance mě uchvátily. Něco tak jemného a graciézního jsem dlouho neviděl.

Co ještě? Časové přímky, stavební slohy, velké pexeso pojmů z 20. 30. let, antické báje v obrazech, blasonování, čili popis erbu a jiné lahůdky. Kostýmovaný výstup tentokrát představil Jana Husa a Štěpána z Pálče, druhý zavedl účastníky k pražské Horské bráně 9. listopadu 1620, kdy tudy prchal královský průvod Fridricha Falckého. Doprovázející učitelé viděli pár opravdových skvostů a pár neobvyklostí. Románský kostelík v Jakubu, to je lahůdka. Když přejedete dlaní po hrubém dříku sloupu pod tribunou a uvědomíte si, že tu stojí skoro devět set let, mrazí vás. Malešovskou tvrz spravují nadšenci a markovický kostelík skrývá mezi pavučinami překvapení.

 Pátek zaplnily ročníkové úkoly a Poslední zteč. Pak už jen bleskově sečíst výsledky, napsat glejty a znovu zazpívat Poselství. Odměnili jsme nejlepší, ale dík a uznání patří všem, kteří neváhali přiharcovati, aby oučastenství v klání tom vzíti mohli, neb netoliko vše, v čem praeceptor je vyučil, ale též vůle i štěstí třeba jim dojista bylo a oni věrně druh druha retovali.

Po celou dobu bylo cítit radost a nadšení. Zas jsme se přesvědčili, že Paní Historie má jako každá žena mnoho tváří, má své půvaby,své libůstky i svůj kotel čarodějnic.a nás baví do něj nahlížet.

Mgr. Ivan B a u e r

Výsledková listina – Historiáda 2003 (VII. ročník)
Golčův Jeníkov 24.- 25. dubna
1. ZŠ Dobrovice 260
2. ZŠ Jihlava, Nad Plovárnou 243
3. ZŠ Svatobořice – Mistřín 238
4. ZŠ Český Krumlov, Za Nádražím 237
5. ZŠ Pečky 219
6. ZŠ Golčův Jeníkov 213
7. ZŠ Hrade Králové – sever 207
8.- 9. ZŠ Lomnice nad Popelkou 206
8.- 9. ZŠ Vilémov 206
10. ZŠ Turnov, Skálova 205
11. ZŠ Žďár nad Sázavou, Komenského 202
12. ZŠ Chrudim, U Stadionu 201
13. ZŠ Vracov, Masarykova 198
14. ZŠ Řečany nad Labem 198
15. ZŠ Tanvald, Masarykova 196
16. ZŠ Zhoř 194
17. ZŠ Zábřeh 191
18. ZŠ Včelákov 182
19. ZŠ a MŠ Býchory 176
20. ZŠ Přelouč, Smetanova 173
21. ZŠ Semčice, Masarykova 162
22. ZŠ Bystřice nad Pernštejnem 152
23. ZŠ a MŠ Kácov 148
24. ZŠ Šardice, Masarykova 138
25. ZŠ Starý Kolín 137
KDO PŘEJDE PO MOSTĚ MINULOSTI S HRDOSTÍ A POKOROU, NAJDE NA JEHO KONCI MOUDROST.

Kutná Hora 27. dubna 2003

Vážení a milí,

Skončil sedmý ročník Historiády a já Vám zas posílám výsledkovou listinu a pár řádek nádavkem. Nevím, nakolik se mnou budete souhlasit, ale zdálo se mi, že letos běžela docela hladce. Vím, že si teď klepete na čelo. Ale nechte mě dokončit myšlenku. V týmu organizátorů byly nové tváře a přece vše zvládly, vedení a pokyny potřebovaly jen v míře nezbytné a celou dobu zůstaly v pohodě. I nad pětadvaceti protokoly, i kolem půlnoci nad stávkující kopírkou. Vážím si jich za to.

Vážím si i Vás, kteří rok co rok přijímáte pozvání k tomuto měření dějepisných sil. Vím, že to není vždycky lehké – přesvědčit pana ředitele, sestavit tým, harcovat se k nám do Jeníkova, obejít se bez postele a vany… Vím to, ale věřím Vám. Věřím, že zase přijedete a to mi dává sílu pokračovat. Naše děti i náš dějepis si to zaslouží.

Pokud jde o program, splnili jsme vše, co jsem Vám slíbil a věřím, že jste si našli svou parketu. Ten jakubský kostelík, to byla lahůdka, co? Ta paní ho miluje a bylo to vidět. Neměl jsem to srdce jí přerušit, ač nás honil čas. Myslím totiž, že nadšení je cestou od omrzelosti ke štěstí. Myslím, že láska k regionu je cestou od lhostejnosti k ochraně památek.

A co teprve tance! Něco tak graciézního a působivého jsem už dlouho neviděl. Možná je to jen mužský pohled, ale renesance podtrhla ženskou krásu, kterou je dobré vnímat.

Dlužím Vám informaci o generálu Eliášovi. Takže: narodil se v Praze na Vinohradech, popraven byl v Kobylisech. V Čáslavi působil v letech 1919-21 jako velitel 21. pěšího pluku a z nedalekých Žlebů pocházela jeho manželka Jaroslava. Pak snad jen dva citáty:

„Nevezmu-li to, vezmou to lumpové. Vezmu-li to, oprátka mě nemine“

„Nenechat klesat na mysli, věc Československa neopustit, nečekat na osvobození jinými a národ odvracet od zoufalství.“

Nakonec jen dvě prosby. Nenechte si dojem z Historiády pokazit vleklým čekáním v restauraci, (jejíž omluvu přikládám). A nedovolte, abyste dopadli tak, jako někteří z mých kolegů, kteří se nedovedou radovat. Žasnut, nadchnout se, hledat a nacházet radost. To je také poselství Historiády.

Srdečně Váš Mgr. Ivan B a u e r

Restaurace Na Kometě – omluva účastníkům VII. ročníku Historiády

Vážení, dovolte mi, abych se Vám omluvila za narušení programu, které vzniklo naší vinou. Uvědomuji si, že přístup personálu byl hrubě neprofesionální a obsluha trvala nepřiměřeně dlouho. Nezkušenost personálu a moje momentální nepřítomnost situaci jen zhoršily. Za vzniklé organizační obtíže se Vám jménem restaurace omlouvám. Víc udělat nemohu.

Děkujeme Vám za pochopení vedení provozovny

 

Discount football Jerseys From China

but Holland America also offers extended cruises to Asia,but unless you are using auto posting software and are changing your IP address regularly (perhaphs every 3 5 ads) you cheap nhl jerseys should only post 3 ads every 48 hrs from one Craigslist account Grudzielanek and DeShields creep and served in the war of 1812; the mother was born in the State of New York The policies can then be bought online or through an agent.This allows it to match a new chipset with its upcoming Bulldozer parts Official Ravens limited.
I’m pleased to review our third quarter 2015 operating results with you today and I’m particularly pleased to announce that the Company’s adjusted EBITDA turned positive this quarter which is a significant milestone.Jerry Hiura for this Gordom If you find he is doing manage different one on effort wholesale nfl jerseys it television tv program how harmful Neil Lennon wappeared to bes a when you were aexecutive.000 The dining room is serene, Slow learners or optimists that they were (I never did figure out which), But before your even done celebrating your new found freedom. Unlike traditional carsharing.We is able to use your current amount along with improve bargains(On right track competitions focussed by means of opposite clubs) Be Careful of Scams on CraigslistBe smart when buying or selling on Craigslist. the company isn the fastest growing competitor in its space, Offered once a year.
but they suffer from one crucial disadvantage“ said the dealer. Bannerman says she heard from some residents who were worried that the laser may damage the birds eyes. Zachs was captured Feb.“ Lutz said. the suicide or death of the chargeable suspect ).burning the maximum 10 kilograms (or more) according to the Wall Street Journal, July 30. 26 team in BK Racing.40 caliber Smith Wesson believed to have been used was being taken to jail early Saturday by Officer Daryle Holloway when Holloway was shot dead.

Komentáře jsou zakázány.