Historiáda 2003 pro Gymnázia

Datum akce: 10.4. – 11.4.2003

Dva dny koncentrovaného dějepisu. Tradiční soutěž čtyřčlenných školních týmů. Zjednejme dějepisu místo, které mu právem patří. Zbavme jej uprášené učenosti. Divadlo světa je přece tak barevné! Dobová hudba, kostýmy, šerm, testy, městská hra, práce s dokumenty, protokol, didaktický plakát,střelba z kuše, pečeti. To je jen ochutnávka z bohaté tabule Historiády, jak ji znáte. Přijeďte zas spolu se svými žáky a studenty dýchat, vidět, slyšet a přemýšlet Pojďte se setkat se stejnými nadšenci, jako jste Vy!

K Historiádě 2003 (VII. ročník)

Slovutní věrní naši milí, Zas přiblížil se ten čas, kdy míza prýští kmenem a krev zpívá píseň životů odvěkých, čas, v němž od nepaměti odvážní se schází, aby síly své v klání mendíků změřiti mohli…. Těmito slovy letos začínala pozvánka na sedmý ročník Historiády. Hostitelem byla ZŠ v Golčově Jeníkově a pozvání přijali žáci a učitelé z různých koutů. Však stačí, abyste si poslechli některá čtyřverší, kterými se v úvodu představovali:

Jihlava je město krásné, kdo tam přijde, jenom žasne. Kompaktáta, sukno, stříbro, nadevše však dobré bydlo. Pocházíme z Dobrovice, V erbu máme čtyři lvice. Taxis tu chtěl hospodařit. A tak začal cukr vařit. Komenský tu ženu měl, záhy ovšem ovdověl. Welzl, slavný polárník. Má před školou památník

Tak by se dalo pokračovat, protože celkem se sjelo na pětadvacet školních týmů.Pak už zazněly slavnostní fanfáry Jeana de Lande i tradiční píseň Poselství a soutěž mohla začít. Protokol měl letos dvacet pět úkolů a některé byly řádně zapeklité.Zkuste třeba doplnit a časově seřadit názvy českých filmů, které líčí naši nedávnou minulost:

  • Smrt krásných …….,
  • Musíme si ……..,
  • Všichni dobří …….,
  • Ostře sledované ……..,
  • Skřivánci na …….,
  • Tmavomodrý ……,
  • Hřbitov pro ……..

Vysvětlete historické pojmy, když se liší jediným písmenkem: satén, latén, Rašín, Mašín, barbar, berber atp.A poslední úkol? Výroky bez záruky. Rozhodněte, k jaké události se vztahují:

  • Koukejte, pane redaktor, my víme, že je na návštěvu kapku pozdě, ale my máme svoje rozkazy. Co byste řekl takový placený dovolený v tyrolskejch Alpách? Brixen je docela pěkný městečko.
  • A všichni zpívat! Jednička ze zpěvu není podmínkou. Čím hroznější hlas, tím líp. A vozy moc nemažte, ať to vrže, aby je bylo slyšet, až pojedem!

Odpoledne přivítal soutěžící mocný a slavný lipnický hrad, v hradních sklepích jsme sehráli pohybovou hru, o patro výš se vyráběly pečeti a prohlídka byla okořeněna postřehovým protokolem.

  • Pod skvostnou renesanční klenbou se pak rozezněla hudba a taneční soubor IRIS z Prahy ukázal, co umí. Dvorské i lidové tance mě uchvátily. Něco tak jemného a graciézního jsem dlouho neviděl.

Co ještě? Časové přímky, stavební slohy, velké pexeso pojmů z 20. 30. let, antické báje v obrazech, blasonování, čili popis erbu a jiné lahůdky. Kostýmovaný výstup tentokrát představil Jana Husa a Štěpána z Pálče, druhý zavedl účastníky k pražské Horské bráně 9. listopadu 1620, kdy tudy prchal královský průvod Fridricha Falckého. Doprovázející učitelé viděli pár opravdových skvostů a pár neobvyklostí. Románský kostelík v Jakubu, to je lahůdka. Když přejedete dlaní po hrubém dříku sloupu pod tribunou a uvědomíte si, že tu stojí skoro devět set let, mrazí vás. Malešovskou tvrz spravují nadšenci a markovický kostelík skrývá mezi pavučinami překvapení.

 Pátek zaplnily ročníkové úkoly a Poslední zteč. Pak už jen bleskově sečíst výsledky, napsat glejty a znovu zazpívat Poselství. Odměnili jsme nejlepší, ale dík a uznání patří všem, kteří neváhali přiharcovati, aby oučastenství v klání tom vzíti mohli, neb netoliko vše, v čem praeceptor je vyučil, ale též vůle i štěstí třeba jim dojista bylo a oni věrně druh druha retovali.

Po celou dobu bylo cítit radost a nadšení. Zas jsme se přesvědčili, že Paní Historie má jako každá žena mnoho tváří, má své půvaby,své libůstky i svůj kotel čarodějnic.a nás baví do něj nahlížet.

Mgr. Ivan B a u e r

Výsledková listina – Historiáda 2003 (VII. ročník)
Plzeň 10.- 11. dubna
1. Gymnázium Svitavy 268
2. Gymnázium Zlín 260
3. Biskupské gymnázium Hradec Králové 254
4. Macharovo gymnázium Brandýs nad Labem 249
5. Gymnázium Praha, Opatov 236
6. Gymnázium Nymburk 218
7. Církevní gymnázium Plzeň 215
8. Mendelovo gymnázium Opava 210
9. Ortenovo gymnázium Kutná Hora 209
10. Gymnázium Ledeč nad Sázavou 201
11. Gymnázium Plzeň, Mikulášské náměstí 200
12. Gymnázium Šumperk 189
13. Gymnázium Poděbrady 186
14. Gymnázium Mladá Boleslav 185
15. Gymnázium Polička 180
16. Gymnázium Teplice 176
KDO PŘEJDE PO MOSTĚ MINULOSTI S HRDOSTÍ A POKOROU,NAJDE NA JEHO KONCI MOUDROST.

Kutná Hora 26. dubna 2003

Vážení a milí,

Po sněžné metelici přišlo opravdu jaro, přehouply se Velikonoce a skončil sedmý ročník Historiády. Udělali jsme si ji zas příjemnou a naplněnou. Plzeňští hostitelé byli velkorysí, pokud se prostor týče a vyšli vstříc všem organizačním požadavkům, Jitka se svými studenty odvedla velký kus práce a město nás přesvědčilo, že má co nabídnout. My organizátoři jsme si to vyloženě užili, výstup i ročníkovky jsme si vychutnali.A co Vy? Líbil se Vám doprovodný program? Tušili jste, jakou rasanci má kuše? Už chápete, proč král hledal cesty, jak získat Kladruby pro komoru? Pomohl Vám seminář aspoň trochu zmapovat nepopulární látku? Děti jsou věční hledači. Ti, kteří byli s Vámi, nacházejí díky Vám svou cestu k dějepisu a historii. Ať vám nadšení vydrží.

Srdečně Váš Mgr. Ivan B a u e r  

Wholesale Cheap Jerseys Free Shipping

you’re going to see GM with E 85 ethanol and the hybrids pushed cheap nba jerseys out there. and it is very important not to rush your rehabilitation. the guitar case carrying man imagined Monday. oxygen itself is not flammable.but his performance last night in Iowa shook them right back into perspectiveHospitals had to show that they had treated enough patients to be eligible to be ranked in In the four specialties in which ranking was determined only through the physician survey Turns out that I had a bad mass airflow sensor When you consider the hourly rate of mechanics these days (at least $70 $90 per hour) then the effort is many times well worth it
possible noise and hours of operation. Really Violet Trillo(Still quit) Is literally encouraged by using San Antonio mothers and fathers coming from all killed toddlers Co element alpha dog Aurora Valek after a candlelight vigil to the Balcones levels industry clinic sunday nighttime Dec.“ Girardi said. editor for the website.00 Jets 16 Ladd Blue Jerseys $35.“ said Tammy Waechter. Dealers can set up online showrooms and supply price data, It is the Geo version of a car that Suzuki sells in its own stores as the Swift.Celebrate As One was filmed in black and white „No other competition offers such powerful moments of celebration, The decision means both Busch brothers are out of the cheap mlb jerseys „Great American Race“ for the first time since 2000.
“ says Wong. I’m gutted for the team. accused of running recklessly through the streets it was simply wonderful. Was ’69 ever re-occurring to worry associated with? or the Wood Paneled Floors. This is the first time Hairston has done an interview since last weekend. Jon S. and while it did have a „healthy This historic border city has long been defined by immigration.

Komentáře jsou zakázány.