Let orla

Táborové zpravodajství

17. 7. 2020

Poslední den nás zanesl do současnosti. Doba Bushů a Obamy. Účastníci zdárně dorazili na závěr cesty a vysloužili si právo zapsat se do prezidentské listiny. S glejty již zítra vyrazí z naší „malé Ameriky“ domů za vámi.

Poslední dobrou noc přeje tým Letu Orla.

Čtvrtek 16. 7. 2020

„Lidi říkali, že Vietnam bude o dost jiný než Spojené státy. Kromě steaků a limonád taky byl. Velel nám poručík Dan. Měl jsem štěstí, že jsem sloužil právě pod ním. On se o svoje muže vždy postaral.“ Forrest Gump

Hned z rána byli naši účastníci nasazeni ve Vietnamu. Jako správná jednotka se přemisťovali z místa na místo a dobývali jednotlivá postavení s bojovým maskováním. Držení míst se měnilo velmi rychle, u města Hue se vystřídali během dvou minut čtyři z pěti týmů.

Každý správný prezident a zejména prezident USA musí být zdatný diplomat. Proto i my zažili velkou strategickou hru Diplomacie. Vítězem se stala Itálie zásluhou Kuby Kříže.

Víte, kdo měl Kamelot? Co se stalo 22. 11. 1963 v Dallasu? Kdo je JFK? Ano, večer nás čekal atentát na Kennedyho. Zůstali jsme historii věrní a atentátník Kristián zasáhl prezidenta Davida.

Z Dallasu přejeme dobrou noc.

Středa 15. 7. 2020

Prohibice! Hned z rána jsme museli zapojit ekonomické myšlení, nohy a pašeráckého ducha. Vyhrává ten, kdo propašuje nejvíc zakázaných komodit. K takové době patří i celní kontroly a čichové zkoušky a jednu takovou si zkusili i naši účastníci. Poznali byste po čichu oregano, smůlu, sójovou omáčku či sirup?

Odpoledne jsme se projeli s Henry Fordem od Atlantiku až po Tichý oceán. Celou fordku jsme neměli, tak musela postačit pneumatika.

Po zaslouženém odpočinku jsme otevřeli téma vlastenectví, a proto jsme si jako hosta pozvali současného příslušníka armády ČR, který byl nedávno nasazen v boji proti koronaviru. U dětí vzbudil překvapení a mnoho otázek. V tomto programu se objevila úvaha o vlastenectví. Takto vlastenectví popsaly děti: „Přirozená láska ke své rodné zemi, lidem a přírodě.“

Na večer nás čekala těžká rozhodnutí. Rozhodnutí teoretická i historická. Na chvíli se tak děti mohly rozhodnout jako prezident USA.

Úterý 14. 7. 2020

„Pošli je sem, zmítané bouří a bez domova,
pro ně já pozvedám pochodeň u zlatých dveří!“

To jsou slova, kterými Socha Svobody vítala každého nového přistěhovalce, který z Evropy připlul do New Yorku hledat nový život. A tak i naši účastníci zavítali do imigračních úřadů Ellis Islandu, kde se v zelené kartě dozvěděli něco o sobě a o druhých.

Víte, co je to Golden Gate? Je to most v San Francisku. My měli dnes hned 4, například Izolepabridge.

Teddy Roosevelt, jméno větší než život sám. Jeho život byl spojen s tolika příběhy, že vybrat a zahrát jen pár z nich, byl výkon. Ale jaký výkon! Naši herci se ve svých rolích překonali a my měli hned několik skvělých Rooseveltů.

A víte, o co se Teddy zejména zasloužil? Založil mnoho amerických národních parků. V parcích jsme se proběhli a leccos zajímavého se o nich dozvěděli, například o Větrné jeskyni, která je posvátná pro Siouxy.  

Pondělí 13. 7. 2020

„Když sever válčí s jihem a zem jde do války,
v polích místo bavlny teď rostou bodláky.
V stínu u silnice vidíš z jihu vojáky,
válejí se klidně a loupaj buráky.“

Tak tuhle jistě znáte, a tedy víte, že jsme se dostali do období občanské války. Proto jsme den započali velkou plánovou hrou „Bitva u Gettysburgu.“ Pravda, poněkud jsme pozměnili dějiny, neboť Tonča a Miky zařídili vítězství Jižanů.

Odpoledne vzniklo osmero úžasných plakátů, které teď zdobí naše tábořiště. Námětem se jim stal třeba dobrý Abe Lincoln nebo američtí bizoni (viz níže). Do dnešního programu se vešli i černošské spirituály a noční útěk s Johnem Brownem.

Dobrou noc pod vlajkou hvězdnatou.

Neděle 12. 7. 2020

„Žádné zdanění bez zastoupení!“ bylo heslo revoluce, která započala vyhozením čaje do bostonského přístavu. Zkuste přeložit, stejně jako naši účastníci, tuto větu: „The colonists had never arranged large troops.“ Následně už zbývalo jen vyhlásit nezávislost a sepsat ústavu. Účastníci si sami zformulovali dodatky k táborovým pravidlům, mezi nimiž je například respekt vůči druhým.

Odpoledne jsme se vydali na Divoký západ. Nejdříve dostavníkem, následně po železnici. Po mexicko-americké večeři nás přivítal Wyatt Earp a typický saloon.

Sobota 11. 7. 2020

Za deštivého počasí jsme se příhodně sešli společně v Deštné, kde jsme se zúčastnili tiskové konference s prezidentem USA. Konference byla výbušná a náš hlavní hrdina Steve Gates byl i s celou svou rodinou obviněn ze zrady.

Na tábořišti jsme se ubytovali a ohřáli u kamen. Následně jsme si zkusili, jaké je to ucházet se ve volbách o prezidentský úřad Spojených států Amerických. Tajná zpráva od George Washingtona nás k večeru zavedla na stezku prezidentů a my začali plnit její úkoly.

Termín: 11. – 18. července 2020
Místo konání: Chválkov u Kamenice nad Lipou
Pro koho akce je: 12 – 16 let
Hlavní vedoucí: Jakub Bradna
Cena: 4.350 ,-

Tajné dveře se otevřely a za nimi se odkryl krásný oválný prostor, který sloužil jako pracovna. Proti dveřím stál masivní stůl z Rezoluce. Obrovská okna za ním nabízela dechberoucí výhled na mladý začínající stát, který si teprve nedávno vybojoval svou svobodu a demokracii. Deklarace nezávislosti na králi a Koruně to ostatně zaručovala. Nyní stojí v čele on. Není to tak dávno, co ho znalo sotva pár přátel, teď ho bude znát celý svět. Přešel ke stolu a našel na něm dopis.

Tomu, kdo přijde po mně.

Příteli, tvá úloha je nesnadná. Je tvým údělem vést mladý národ k lepším zítřkům a upevnit jeho místo v dějinách světa. Je mým privilegiem a ctí býti ti nápomocný v hledání té správné cesty, jak se stát tím, který tento národ povede dál. Abys tuto funkci vykonávati mohl, musíš se stát nejlepší verzí sebe sama. Následuj Bratrstvo do Filadelfie a vše se ti vyjeví. Nechť tě cestou provází v mysli vše, zač jsme tak dlouho bojovali. Věřím, příteli, že tak jako já, použiješ veškerou svou kuráž a schopnosti k tomu zachovat si ten nejcennější z titulů, totiž býti čestným a upřímným.

E pluribus unum.

Tvůj George Washington

Nikdy není pozdě studovat vlastní minulost, a právě v těžkých dobách jako jsou tyto, je nutné ohlédnout se zpět na cestu, kterou jsme ušli. Vydejte se s námi na tábor, který bude odkrývat nejenom taje amerických dějin a skutky slavných prezidentů, ale zároveň odhalí i schopnosti, o kterých jste možná netušili, že máte.

Náš příběh se odehrává v Americe 21. století. Náš hrdina ale jde po cestě prezidentů z dob dávných. Lincoln, Washington, Kennedy a další. Budeme se muset vypořádat s problémy moderními i odvěkými. Ne každý má to, co je pro tuto cestu třeba, ale třeba jsi to právě ty, koho hledáme.

TÁBOROVÝ DOPIS KE STAŽENÍ ZDE

Komentáře jsou zakázány.