Městečko záhad zpravodajství

Pátek 15. 7. 2022

Bouřku v noci děti zdárně zvládly, velmi jsme všechny chválili. Hned ráno se nám rozšířená rodinka pohádala. Mercedes obvinila bratra z toho, že je hloupý a nezodpovědný, když spustil přístroj. Stan byl zas dotčený, že sestra neprojevuje víc vděčnosti za svou záchranu. Mercedes navrhla Dipperovi, zda s ním nechce pokračovat v bádání …ale bez Mabel. Ta to slyšela a s pocitem zrady odnesla deníky Gideonovi. Při ranní hře pomáhaly děti Dipperovi se rozhodnout, zda odejít či zůstat s Mabel. Přestože se rozhodl zůstat, Mabel už nezastihl.

Nastal závod s časem, splnit úkoly po cestě a doběhnout Gideona než způsobí apokalypsu. Po pouti po okolí jsme ještě museli přemoci Gideonovi obránce a dobít pevnost. Gideona jsme jednou provždy prohodili portálem tak daleko, že už nám nikdy nebude dělat problémy.

Abychom Mabel dokázali, že je pro nás rodina to nejdůležitější, spálili jsme deníky. Stejně jsou příliš nebezpečné, aby existovaly. Děti daly Mabel svá prasátka, aby jí též dokázaly, že se umí obětovat. Dipper a Mabel se udobřili a budou dále dospívat spolu. Pohnuti dětmi se udobřili i Stan s Mercedes a rozhodli se vydat na cestu kolem světa. Tajemná chýše má proto nového majitele, novou Paní Záhadnou – Soosie.

Poseděli jsme u závěrečného ohně, zazpívali si, rozdali si glejty a děti dostaly svoje vlastní deníky se všemi pohádkami a příšerkami, které jsme za celý týden potkali. Teď už všichni spí a těší se, až vám doma budou moct vše povyprávět.

Tímto uzavíráme denní zpravodajství a děkujeme všem, kteří ho četli. Z chválkovské Tajemné chýše se s vámi loučí instruktorský tým Městečka záhad… 

Čtvrtek 14. 7. 2022

Prastrejda Stan připravil dětem snídaňovou tabuli včetně bábovky, aby jim ukázal, že je opravdu rád, že za ním přijeli na léto. Hovořili jsme u snídaně o tom, co nám dělá radost. Když se rodině podařilo se konečně sjednotit, vyzkoušeli jsme si různé týmové aktivity a naši týmovou spolupráci.

Do městečka se po dlouhých letech vrátily podivné anomálie, které od zmizení autora deníků v Městečku nezažili. Jedna taková přivedla k životu starou voskovou figurínu Sherlocka Holmese. S jeho pomocí jsme vystopovali původ všeho k prastrejdovi Stanovi. Je ten, za koho se vydává? Je to vůbec prastrejda Stan?

Příběhovou bouři doplnila skutečná. Roztopili jsme krb a zodpověděli některé otázky ze Stanovy minulosti. Bouře a anomálie způsobil portál –⁠⁠⁠ experiment se sílou zničit celé Městečko. Pro jeho zastavení jsme museli sestavit bezpečnostní obvod. S hotovým obvodem jsme se pokusili zastavit experiment. Přerušil nás ale prastrejda Stan a apeloval, abychom nechali portál otevřený. Chvíli se Dipper, Soosie a Stan přetahovali, nakonec rozhodnutí bylo na Mabel. Mabel se rozhodla strejdovi věřit. Portál se otevřel a vystoupila postava s šesti prsty –⁠⁠⁠ autorka deníků, Stanova sestra dvojče Mercedes Pinesová.

Přeháňky dnes odpoledne byly krátké, ale vydatné. Opět proběhlo hromadné mytí. Vše sušíme a děti spinkají v suchu. Těšíme se na závěrečný den.

Středa 13. 7. 2022

Ranní idylku v Tajemné chýši za zvuků „Don’t worry, be happy“ narušil Gideon a jeho nohsledi. Vrazili do chýše a vyzvali Stana a rodinu na souboj. Slovní bitva proti Pubertorovi a Destruktorovi byla lítá. Některé týmy zaútočily šípy poskládanými z donesených písmenek, některé pomocí netradičních nástrojů. Například jeden tým utopil nohsleda v marmeládě. Ale bohužel, ani tato snaha nezabránila Gideonovi nám vzít chýši a deník.

U Soosie doma napadla Dippera spásná myšlenka: požádat o pomoc Minotaury. Pokud splníme jejich zkoušku zdatnosti, jsou povinni nám pomoct. Děti úspěšně splnily Minotaurovu zkoušku, ale ani to mu nestačilo. Nakonec se tento mohutný a silný polobýk nechal uchlácholit společným duetem s Dipperem za zvuků „Dancing Queen“. S Pomocí Minotaurů jsme vyrazili do protiútoku. Podařilo se nám získat zpět smlouvu k chýši, oba deníky a snad již naposledy vyhnat Gideona z našeho prahu. Dipper a Mabel se poté Stanovi svěřili s existencí deníků a všech okolních záhad. Ještě před koncem programu, nyní již bez Dippera a Mabel, jsme odhalili dosud neznámou stránku prastrejdy Stana. Stan vzal dětem jejich dva deníky a ukázal svůj vlastní, poslední. Nyní má již celou sadu. Ale pro co ji použije?

Stan měl v plánu za odměnu po tradičním ohni pozvat odvážné na noční venkovní rodinné přespání poblíž objektu, nicméně vzhledem k nízkým nočním teplotám jsme se rozhodli zvolit vnitřní variantu.

Děti si moc pochvalují práci kuchyně, my také. Dnes nám připravila výborné kuře na paprice.

Úterý 12. 7. 2022

Některé naše otázky se již zodpovídají, ale jedna velká zůstává. Kdo je autorem oněch tajemných deníků? Někdo z Městečka musí něco vědět. Děti obešly místní pamětníky, starostku, dřevorubce, prostě kohokoli, kdo by mohl něco tušit. Úplná detektivní práce. Naše pátrání nás přivedlo na stopu tajného autorova bunkru někde v lesích. Prošli jsme les, splnili připravené úkoly a vstoupily do bunkru. Jasné odpovědi jsme ale nenašli, jen další otazníky a šifry.

Děti se ale nedaly. Svědomitě se pustili do nelehkých šifer a zdárně je rozlouskly. Veškeré indicie ukazují, že deníky byly napsány v Tajemné chýši. Zároveň chýše skrývá vícero tajemství, než se původně zdálo. Při průzkumu bunkru nás přepadl Měňavec, příšera, která na sebe bere podoby lidí, které potkala. Vydávala se za Stana v naději, že s dětmi z bunkru uprchne. Dipper vybaven deníkem, ale klam prohlédl a skrze hru na pamatování jsme Měňavce porazili.

Večer jsme opět zakončili společným čištěním zubů, ohněm a společným čtením pohádky na dobrou noc. Děti si velice pochvalovaly, jak se o ně kuchyně stará. K obědu bylo rizoto. Počasí konečně začíná připomínat léto, tak jsme posvačili meloun.

Pondělí 11. 7. 2022

Dipper žárlí. Sestra tráví příliš mnoho času s jinými a na bratra kašle. Dipperovi se ji ale podaří přesvědčit dobrodružstvím s její oblíbenou mýtickou bytostí – jednorožcem. Jednorožec se ale nenechal ochočit zadarmo a měl pro nás spoustu požadavků, od každého písmena abecedy něco.  Odpoledne to byl ale zase Gideon, který žárlil. Přišel do Tajemné chýše dožádat se Mabeliny pozornosti. Křičel tak hlasitě, že přivolal i prastrejdu Stana, který Gideona chytl za límec a urychleně ho vyvedl ven. Nikdo si nebude otevírat pusu na Stanovu rodinu.

Vydali jsme se po Gideonových stopách, proplížili se mezi jeho hlídkami a zjistili, že nejen špehuje celé městečko, ale že má druhý záhadný deník s příšerkami a zaklínadly. Gideon, naštvaný na Dippera, na něj poslal svoje monstra, která naše děti snadno odrazily tanečním soubojem.

Po taneční bitvě proběhlo velké koupání. Večer jsme se naučili, že je důležité umět pochválit sebe i ostatní. Na závěr jsme poseděli u táboráku, hodili do ohně naše strachy, zazpívali si a usínali s pohádkou na dobrou noc. Naše kuchyně tentokrát připravila karbanátek s bramborem nebo pudding.

Neděle 10. 7. 2022

Hned zkraje rána se naši účastníci pomocí skládačky rozřadili do týmů. Láváci, Záhadníci nebo Otazníčci. Týmy si také našly své instruktory podle osobních otázek, tak třeba „Kdo účinkoval ve státní opeře?“ Naši hrdinové Dipper a Mabel jsou znudění a nechtějí pro prastrýce pořád jen pracovat. Vezme je tedy na ryby. Rodinný výlet ale překazí lochnesská příšera v místním jezeře. Nakonec jsme se ale s Nessie skamarádili a vyfotili.

Odpoledne přijela do města Gideonova pouť. Další příležitost vyzkoušet si různé aktivity jako skalní golf, chůzi na chůdách a výrobu vlastního trička s logem Tajemné chýše. Zlatý hřeb byla překážková dráha a zisk vlastního plyšového prasátka. Každý tým vyhrál jedno, o které se do konce týdne bude starat. Samotnému Gideonovi se zalíbila naše Mabel a pozval ji na rande. Děti pomohly vybrat oběma správné oblečení, vybrat hudbu a připravit stůl a zátiší. Výsledkem byla opravdová romantika.

Naše kuchyně nás stále dobře zásobuje. K obědu bylo vepřo knedlo zelo, k večeři palačinky. Počasí se nám pomalu lepší a po rychlé ranní přepršce se nám i ukazuje sluníčko. 

Sobota 9. 7. 2022

Před branami Tajemné chýše se dnes shromáždil zástup zvědavých návštěvníků odhodlaných odhalit, co Městečko záhad skrývá. Po cestě potkali naši účastníci dvojčata Dipper a Mabel Pinesovi. Společně stráví týden u prastrejdy Stana Pinese, výstředního a šetřivého majitele chýše. Stan návštěvníky provedl a předvedl jim svou expozici místních podivností. A rovnou zadal svým příbuzným i našim účastníkům úkoly v Tajemné chýši. 

Pro naši Mabel ale je chýše moc malá, chce prozkoumat celé městečko a jeho obyvatelstvo. Proto jsme se seznamovali navzájem i pomáhali Mabel poznávat nové lidi. K večeru náš zvídavý Dipper objevil zvláštní knihu obsahující encyklopedické údaje o všech podivnostech napsané neznámým autorem z Městečka. Díky knize se ukázalo, že nový Mabelin kluk je vlastně gnóm Shmebulock. Uvidíme, jaká další tajemství kniha odhalí.

Naučili jsme se po sobě správně umýt nádobí a naše skvělá zubařka Hanka nám všem ukázala, jak se správně čistí zuby. 

Ačkoli nás Chválkov přivítal hřejivým sluníčkem, odpoledne nám přišla průtrž mračen. Děti jsme převlékli do suchého, kamna jedou naplno a na noc jsme rozdali deky, aby nám nebyla zima. 

Naše kuchyně připravila kuskus s masem. Děti si několikrát přidávaly.

Městečko záhad

Termín:                        9. – 16. července 2022
Místo konání:              Chválkov u Kamenice nad Lipou
Pro koho akce je:        6 – 11 let (nejdříve po ukončení 1. třídy)
Hlavní vedoucí:           Jakub Bradna
Cena:                           4 450 Kč

„Další cedule s nápisem Tajemná chýše připevněna.“
Kolik ti jich zlejda Stan dal k rozvěšení, Dippere?“
„Tahle je poslední, Mabel.“
„Slyšíš to? To neznělo jako strom. Spíš jako plech. Počkej.“
Před dvojčaty Dipperem a Mabel Pinesovými se otevřel mechanický strom plný přístrojů a páček.

„Co asi dělá tahle?“ Jen co Dipper zatáhl za páčku, Mabel s křikem zahučela do nově otevřené tajné skrýše vedle stromu. Naštěstí mělké.
„Jsi v pořádku, Mabel?“
„Podívej, Dippere, stará kniha.“
Dvojčata objevila deník Městečka záhad. Byl označen šestiprstou rukou s číslem 3. Dipper začal deníkem listovat.
„Podívej, gnómové, minotauři, čarodějné kostky, víly a dokonce…“
„JEDNOROŽEC!!!“ vykřikla Mabel.
„Komu tak asi deník patří?“
„Podpis je utržený, ale jestli někdo odhalí záhady téhle knížky, budeme to my, Dippere.“
„Budeme Záhadná dvojčata?“
„Jasňačka, Záhadná dvojčata!“

V lesnatém americkém Oregonu leží Městečko záhad plné… no, záhad. Na každém rohu se skrývá nějaká podivnost a nejvíc jich je v turistické atrakci Tajemné chýši. A právě sem za svým prastrejdou Stanem přijíždí dvojčata Dipper a Mabel Pinesovi strávit svoje léto. Čeká nás dobrodružství, tajemství, nečekaná přátelství, překvapivá odhalení, ale také zjistíme, jak důležitá je rodina. Naši hrdinové jsou sourozenci, občas se mají rádi, občas se nesnáší. Ale když jim pomůžeme a budeme všichni spolupracovat, třeba odhalíme i dávné rodinné tajemství.


Komentáře jsou zakázány.