TŘI VETERÁNI

Pátek 18. srpna

Zbývá nám získat poslední kouzelný předmět – Žerotin klobouk. Vydáváme se proto autobusem do Kamenice nad Lipou, kde v městské hře hledáme Vepřoňku a Hluponě. Při obědě je pomocí řízků přelstíme a jejich klobouk si opět přivlastníme. Konečně je čas si opět užívat! A přesně to veteránky dělají do doby, než se jim zjeví skřítek a zkritizuje jejich jednání. Kolik lidí veteránky za celou dobu potěšily? A kolik dětí rozesmály? Dává jim poslední šanci napravit své chyby, které v následující aktivitě společně reflektujeme a poté rozebíráme. Teď už jen společné čištění zoubků, přečíst pohádku a spát. Dobrou noc! 

Čtvrtek 17. srpna

Dobré ráno, dvacet z nás se probouzí v lese a zbylých devět na objektu. Obě skupinky se společně setkávají v lese, kde snídají domácí tvarohové a povidlové buchty a společně si povídají o zážitcích z minulého večera. Jedna skupina se dozvěděla příběh o Frňákovníku a druhá od skřítků získala jablíčka a hruštičky. 

Společně jsme je použili na prince Škoděje a způsobili mu růst dlouhého nosu. Měšec jsme získali zpět, nyní je čas vydobýt si harfičku od zlé Morany. 

Naběháváme si proto papírové útržky s legendou o Moranině zamrzlém srdci a večer je skládáme dohromady do písničky, kterou poté při scénce nahlas zpíváme a Moranino srdce tak opět rozehřejeme. Harfička je zpět u své majitelky.

Počasí nám přeje a jídlo nám chutná. I přes místy se projevující únavu máme dost sil běhat, motivaci účastnit se her a zájem o to, jak dopadne náš příběh.

Středa 16. srpna

Probouzíme se stále jako hosté v paláci prince Abu Ali Škoděje. Navštěvujeme tržiště, kde se setkáváme s prodejci z různých kultur a máme na výběr vyzkoušet si mnohé aktivity. Ochutnali jsme cvrčky, tančili břišní tance, degustovali čaj a procvičovali kaligrafii: ያለ ስራ ኩስኩስ የለም.

Z prince Škoděje se však vyklubal lump, jehož cíl byl jasný: ukrást kouzelný měšec a užívat si peněz úplně sám. A tak Ctěna také přišla o svůj kouzelný dar. V naději, že aspoň s třetí veteránkou to celé dopadne dobře, se přesouváme do Karpat. Avšak Mečoslava narazila na zlou Moranu, která ji ošálila lstí a k tomu proti ní poštvala vodníka. 

Všechny naše veteránky přišly o své dary, setkávají se tedy v lese, obnovují své přátelství a jdou spát. 

Účastníci dostali přes den možnost výběru: spát na objektu a nebo v lese? Obě volby byly dobrodružné a podstatné pro pokračování příběhu, který si děti zítřejší ráno při buchtové snídani v mechu spojí dohromady.

Úterý 15. srpna

Dobré ráno, probouzíme se v tradiční staročeské vesnici, kde si společně s Žerotou užíváme kultury plnými doušky. Vepřoňka a Hlupoň naši veteránku přesvědčili, že zemědělství je náramná zábava, a tak jsme si vyzkoušeli pěstování a sklízení plodin a později zavítali do pořádné krčmy, kde jsme hráli bingo, karty a účastnili se koňských dostihů. I na občerstvení v podobě drinků se našel čas. Žerota v krčmě strávila mnoho času a po těžkém dni se rozhodla, že zariskuje a naneštěstí v kartách prohrála svůj kouzelný klobouček. V naději, že s druhou veteránkou to bude vypadat lépe, jsme se přesunuli do Orientu… a doopravdy. Ctěna byla přivítána v paláci prince Abu Ali Škoděje a společně s dětmi mu pomáhala vybrat jeho nové šaty.

Kromě příběhu jsme si dnes pochutnali na vepřovém s rýží a ke svačině jsme měli čerstvě upečenou buchtu. Počasí nám zatím stále přeje, deště se nám vyhýbají obloukem a my doufáme, že to tak bude i nadále. Tým s názvem Táboroví veteráni ukázal, že chov králíků jim není cizí a ovládl hru Superfarmář. Ohniví ptáci zase ukázali, že se vyznají v rodinných vazbách naší Vepřoňky. Hobitům nedělalo žádný problém projít naší českou krčmou a u toho s Žerotou nahrabali pořádný obnos peněz. Těšíme se, co přinese zítřejší den. Krásné sny!

Pondělí 14. srpna

V noci se nám zdál sen. Za třemi veteránkami se zastavili skřítci a obdarovali je dary, které jim pomohou v jejich aktuální situaci. Ale hlavně… umožní jim šířit radost mezi své okolí a konat spoustu dobra! Po probuzení nacházíme kouzelný měšec, klobouk a harfičku. Doopravdy se to stalo! Učíme se, že týmová spolupráce se vyplácí, luštíme, běháme, skáčeme a společně se smějeme. Za peníze z bezedného měšce zaplatíme svou účast v taneční soutěži Superveteránky a hurá na trénink našeho tanečku. Kouzelné dary s sebou ale kromě radosti přináší také starosti a tak se stalo, že hádka veteránek nabrala neobvyklé obrátky a naše hlavní postavy se ve zlém rozešly do různých koutů světa. Co se bude dít dál? Uvidíme zítra. Dobrou noc.

Neděle 13. srpna

„V kouzla nevěří už ani malé děti a většina lidí si myslí, že zázraky se dějí jen v pohádkách… jenže tomu tak není. Kouzelné bytosti se skrývají a tiše pozorují, jak se lidé na zemi chovají. Až lidstvo dokáže, že je jejich přítomnosti hodno, znovu se objeví. 

A od toho jsme tu my, skřítci, Gančo, Gočo a Gerguš. Jsme možná jen tři, trochu malí, mírně oškliví trpaslíci, ale jsme jediní, kdo neztratili naději. Pořád věříme, že se na světě objeví člověk, který všem dokáže, že dobro má na světě pořád svoje místo. A že sobectví nikdy nevyhraje nad kamarádstvím a láskou.“

Cesta do tábořiště proběhla v pořádku. Uklidili jsme si své věci do stanů a už hurá na první aktivity! Vojenský výcvik a následující dělbu do týmů společně s obíháním úřadů pro ukončení vojenské služby máme za sebou. Zoubky si čistíme společně a jdeme spát. Dobrou noc.


Termín:                        13.– 20. srpna 2023
Místo konání:              Chválkov u Kamenice nad Lipou
Pro koho akce je:        6 – 11 let (nejdříve po ukončení 1. třídy)
Hlavní vedoucí:           Filip Havlák
Cena:                           5 150 Kč

Náš příběh začíná uprostřed hlubokého hvozdu, kde pod kabáty spí tři muži, veteráni, kamarádi. Probojovali se celou Evropou a teď to vypadá, že o jejich služby už žádný vladař široko daleko nemá zájem a oni neví jak dál. To se pro ně má ale brzy změnit. Tři lesní skřítci totiž každého z nich obdaří kouzelným dárkem.

Tehdy se změní jejich bezcílné toulání světem na jízdu v kočáře taženém dvěma páry grošáků. Jejich bída na řetězec zážitků. Zázračný červený klobouk, malinkatá harfička a vyšívaný měšec mění každého z nich.

Pojďte se s nimi vypravit na cestu do království Monte Alba za králem Pikolou a krásnou princeznou Bosanou, pro jejíž krásné oči se sjíždějí nápadníci ze všech krajů. Cestou poznáme staré flašinetáře, prohnané hoteliéry  i úplatné ministry. Pojďte s nimi objevovat nejen kouzla skřítků, ale hlavně dobrodružství, laskavost a přátelství.

Po cestě potkáme staré flašinetáře, úplatné hoteliéry i vypočítavé ministry z nichž každý chce svůj podíl na bohatství plynoucího ze skřítčích dárků a snad na konci naší cesty budeme vědět, jestli našim hrdinům přinesly štěstí a spokojenost. 

Kdo z vás se chce připojit, s tím se potkáme v létě na Chválkově u frňákovníku. 

Hobití tábor pro naše nejmenší účastníky, tentokrát na motiv klasické Werichovi pohádky a jejího filmového zpracování. Rádi na něm přivítáme všechny holky a kluky, mezi šesti a jedenácti lety, kteří se nebojí trochy táborového dobrodružství. Čeká nás celý týden v romantické hájovně uprostřed jihočeských lesů s řadou podsadových stanů okolo ní. Budeme hrát hry, učit se novým věcem a vyprávět si příběh našich hrdinů a na něm si ukazovat třeba i to, že to co je v životě důležité nemusí být věci, ale přátelé a to umět s nimi vycházet

Komentáře jsou zakázány.