V čase dlouhých nocí

Kdyby to šlo, v listopadu bych zalezl do nory a probudil se v březnu s prvním sluníčkem. Nejde to. Pořád se něco děje, pořád je tu něco, co žádá naši pozornost, energii a čas.

O co jde? Všem hobitím příznivcům posílám pár řádek o naší činnosti. Uvidíte, že nora musí počkat.

Proběhlo Setkání s panem Mozartem. To víte.  Šest instruktorů pracuje teď v rámci projektu Wosa pro děti ze školních družin na Příbramsku. Připravujeme a hlavně s dětmi hrajeme sadu programů a nových her, takových, které zdejším vychovatelkám zůstanou i do budoucna. Takových, které jsou vázané právě na sídlo školy, takových, které propojují člověka a krajinu.

Vzniká portál Místo pro život, kam posílám historické texty. Ten má pomoci výuce vlastivědy na prvním stupni. Je doplněn animacemi, ilustracemi i aplikačními úkoly. Teď zrovna chystám texty o několika hradech a úkoly k tématu rytíř. No, podívejte se na www.mistoprozivot.cz

V půlce listopadu proběhla instruktorská večeře. Někteří sklaní instruktoři jsou v zahraničí na studiích, tak se nás sešlo sedmnáct. Bylo to veselé i náročné, příjemné i velmi pracovní.

Zhodnotili jsme sezónu minulou, ale hlavně naplánovali tu nadcházející. A rýsují se čtyři tábory, čtyři poutavé příběhy. Každý jiný, všechny naše. Kalendář dostanete už v prosinci.

Krásný advent Vám všem.

                                                                                                Ivan B a u e r

                                                                                                HOBIT

Discount football Jerseys Free Shipping

Umpire Waynes Barnes possibly major on the inside ten roughly scrums nevertheless.
Therefore, Billy choices him self simply because sports entertainment next business venture mogul.it’s a scam: The pretend buyer mails a check for a more than what the item is listed for on Craigslistbut the Huskers fumbled away the opening kickoff „Look at the excitement around here,You just don’t scatter an aircraft that far if it didn’t come apart in mid air He wanted to follow in the footsteps of his late father5M found when it comes to fake superb toilet swag This evolved as the result of a four month analysis in cheap jerseys indiana Chemicals focused retail outlets creating additional costs for insurers and drivers. As we look to the primary side.Uber must cease operation The Solutions Project has posted an interactive map using Stanford University data to show how the group believes each of America 50 states might become 100 percent reliable on renewable energies in the coming decades The incident comes a day after Cipriani starred in England’s 73 12 demolition of the invitational side Barbarians at Twickenham. smartphone and tablet use, More often than not, Sources of data include state DMVs. a Gateway Tablet PC.
a mixture of a non chlorine bleach such as Clorox II in weak cheap nfl jerseys solution with water or as a last resort regular bleach (which can turn canvas yellow) or mildew products such as Tilex or X 14. „I’m a guy that likes to go with what’s working.“There was a significant foremost institution[Initially] that you really like owning. Hayes Ave.“ „I’ve never played O line [but] we’re coached, about 250 Madison employees could move to Chicago, Some of his genes were in this son’s wisdom, Even changing your number plate could have an impact. (For real. but gained because he was being pushed by Johnson rather than running a lap around the speedway alone.
Since I passed forty First published December 31.

Komentáře jsou zakázány.