První rozsvítí

Termín: 10. – 17. července 2021
Místo konání: Chválkov u Kamenice nad Lipou
Pro koho akce je: 14 –
18 let
Hlavní vedoucí: Mgr. Milan Klíma
Cena:
4 480,–

Hope Newtonová je nadaná a nadšená studentka technického gymnázia. Jejího tatínka, inženýra NASA, právě vyhodili z práce kvůli škrtům v rozpočtu vesmírného programu.
„Budu nezaměstnaný a nedá se to zvrátit…“ zoufá otec.
„Jsou dva vlci,“ usmála se na tatínka.
„Nech toho, Hope!“ zakroutil hlavou.
„Vyprávěl jsi mi ten příběh celý můj život a teď je řada na mě. Dva vlci mezi sebou neustále bojují. Ten první je temnota a zoufalství. Ten druhý je světlo a naděje. Který z nich vyhraje?“
„Ten, kterého krmíš.“ vzdychne tatínek.
„Výborně.“ zazubí se Hope, tatínek jí dá pusu na čelo a Hope odchází do školy.

„Zničili jste mé dětství!“ její ruka vyletí ke stropu. „Každá země či teroristická skupina s jaderným materiálem…“ žádný učitel ji nevyvolá, „…je schopna způsobit ohromné škody.“ Její ruka sahá výš a výš. „Klimatické změny mají své zastánce a odpůrce. Zvyšování vodních hladin a další vodítka naznačují…“ její ruka vytrvale visí ve vzduchu, „…že míříme přímo do…“ „řitní otvor neboli anus se u savců používá k…“ Konečně ji vyvolá třídní učitel: „Můžeme s tím něco dělat?“ zeptá se Hope.
„Promiňte, slečno?“
„Chápu, že jde všechno do kopru. Ale jak to hodláme napravit?“

Budoucnost lidstva. Chceš jen nečinně přihlížet, nebo ji chceš spoluvytvářet? Opustíme planetu? Najdeme paralelní vesmír? Vrátí se civilizace zpět do svých počátků jeskynních obydlí nebo vzejde nový technologický věk?

Poznáš opravdové vědce i skutečné reportéry. Nadchne tě povídání o vesmíru? Nebo raději napíšeš článek? Natočíš reportáž? Nebo tě láká makat do poslední kapky potu?
Potkáš se s těmi, kteří to ještě nevzdali! Budeš jeden z nich?

Budoucnost může být děsivá. Nestabilní vlády. Přelidnění. Válečné konflikty. Hlad. Nedostatek vody. Kolaps životního prostředí. Ale musí to tak být?

Komentáře jsou zakázány.