Doctor Who?

Pátek 23.7.

Gallifrey stále existuje a jde ji zachránit. A právě tam Doctor a Master svedli poslední boj. Nejdřív jsme museli najít cestu na Gallifrey a poté zneškodnit časoprostorové výbušniny. Reálným prostředím bylo krásné povodí Lužnice a historické centrum města Tábor.

Výprava se zdařila, Master byl poražen a odsouzen stále dokola zažívat porážku v časové smyčce. Doctor naposledy navštívil první setkání s Clarou, než se časově celá jejich historie uzamkne v čase. Pak popřál dětem vše dobré na cestu životem a sám se vydal vstříc dalším dobrodružstvím.

Účastníci dostali od nás glejty, malé TARDISky ze 3D tiskárny a nějaké to moudro na cestu. Finální oheň byl velmi dojemný, ale co o tom, však vám to děti již zítra řeknou samy.

Děkujeme za vaše čtení a poslední dobrou noc přeje tým Doctora Who, který se tímto odpojuje.
Na viděnou v TARDIS.

Čtvrtek 22.7.

Doctor byl smrtelně zraněn, zregeneroval v novou tvář, ale je neznámo kde. Moc nad tábořištěm převzal další Pán Času a Doctorův odvěký nepřítel Master. Historie byla změněna, Richard Lví Srdce nezemřel, Magna Charta Libertatum nebyla podepsána a z Británie se stalo mezihvězdné totalitní impérium pod nadvládou Mastera.

Postupně děti našly nápovědy a z této diktatury se vymanily. Doktor v TARDIS vysvětlil, že pokud Mastera neporazí, historie zůstane přepsána navždy. Odpoledne tak děti vyslechly drobnou přednášku o Rose Parksové, Martinu Lutheru Kingovi a různých protestech napříč historií od Gándhího po Václava Havla. Následně si zabojovali o Masterovu vlajku v lese pomocí šátků.

K večeru vypukla velká bitva mezi oběma Pány Času a jejich spojenci. Bitva vyvrcholila konfrontací Mastera a Doctora. Doctor zvítězil, ale zaplatil strašnou cenu. Při jeho osvobození byla zastřelena jeho společnice Clara a Master uprchl. Ale možná vše není ztraceno. Gallifrey, dávno ztracený domov Pánů Času, ještě možná lze zachránit. A přesně o to se zítra pokusíme.

Středa 21.7.

Traduje se, že jeden z posledních artefaktů z planety Gallifrey, Doctorovy rodné planety, byl svitek skrytý kdesi v Toweru. Jediný, kdo znal jeho skrýš, byl Richard Lví Srdce. Doctor a Clara se ho vydali navštívit, ale přichází pozdě. Král totiž vyrazil na křížové výpravy, ze kterých se ovšem dle historických reálií už nemá navrátit. Děti se tedy jaly stopovat krále po celé Evropě, avšak nalezli ho až při jeho slavné bitvě o Jeruzalém.

Odpoledne si všichni vyzkoušeli nějakou část dobývání Jeruzaléma. Někdo cvičil s mečem, někdo jezdil s koněm, někdo střílel z luku, někdo stavěl obléhací věž a někdo se chopil strategie u velkého plánu města. Hra děti bavila, ale přišla zpráva, že král je zraněn a vyžaduje záchranu. Děti krále ošetřily a dovezly zpět do Anglie.

Doctorův odvěký nepřítel mu ale v Anglii přichystal past. Doctor se do ní chytl a tentokrát nevyklouzl. Pánové času ale mají schopnost vyléčit se, když změní tvář. Abych parafrázoval anglické úsloví: „Doctor je mrtvý, ať žije nový Doctor.“

Noci se nám značně ochladili, takže rozdáváme deky. Kuchyně nás ale nadále zásobuje teplými čaji a dobrými pokrmy, dnes například zapečené špagety.

Úterý 20.7.

Dnes jsme se probudili v německém Peenemünde. Německý vědec Wernher von Braun za války vyráběl rakety, co dopadaly na Londýn. Po válce ale pomáhal rozvíjet NASA. Dopoledne se tedy neslo v duchu záchrany raketových vědců a odpoledne vypukly vesmírné závody.

Tak jako Sovětský svaz a Spojené státy soupeřily o první družici, člověka ve vesmíru a na Měsíci, i naši účastníci dobývali oběžné dráhy Země, Měsíce a Marsu a soutěžili o to, kdo jako první zapíchne americkou vlajku na povrch rudé planety. Smekám před nimi klobouk. Naběhali spoustu okruhů a předvedli neskutečnou týmovou soudržnost, podporu a týmového ducha. Rozdíly v cíli nebyly velké, ale za odvedený výkon jsou vítězi všichni.

Večer po zaslouženém odpočinku jsme dětem připravili překvapení. Lukáš Havlák nám připravil výbornou ukázku hvězdné oblohy a vesmírných jevů a učil děti o noční obloze. Bylo sice trochu oblačno, ale i tak děti projevily značný zájem a pokládaly zvídavé otázky.

Jelikož jsme byli v Německu, Schnitzel čili řízek, byl jasná volba. Ptáte-li se, tak nezbyl vůbec žádný. Ráno nám krátce sprchlo, ale už dopoledne bylo opět sucho. Klíšťat máme pomálu aneb jak pravil Kuba Špinar: „Žádná klíšťata mít nebudeme, protože jsme jim všem utekli!“

Pondělí 19.7.

Díky Vincentovi jsme objevili naši další destinaci – starořecké město Syrakusy. Pánové času své hádanky a šifry píší v kruhovém písmu. A kdo je větší odborník na kruhy nežli Archimedes. Než nás k němu ale pustí, musíme pomoci s výstavbou města. Mapa se rychle zaplnila poli, sýpkami, lomy a cihelnami a nejvíce jich nasbíral Honzův modrý tým.

Nakonec jsme Archimeda nalezli, avšak požádal nás o pomoc s obranou Syrakus proti Římanům. Řekli jsme si něco o jeho životě a jeho vynálezech a následně jsme si některé i vyrobili. A skutečně některé katapulty zasáhly římské lodě na rybníčku.

Domča Nováková a Kuba Ron by s přehledem mohli nastoupit do hasičského sboru, neboť se jim dařilo vytrvale hasit římské ohně bez ztráty jediné hradby. Bohužel k Archimedovi nás Římané předběhli, ale nám se podařilo získat svitek s nápovědou a proplížit se mezi hlídkami do bezpečí TARDIS.

Za naši kuchyni jednoznačně hovoří to, že děti pravidelně vrací vymetené talíře a objem zbytků se drží proklatě nízko.

Neděle 18.7.

Naše putování nás zaneslo do viktoriánského Londýna. Konečně jsme trochu poodkryli tajemno okolo našeho hrdiny Doctora. Děti zjistily, že je to Pán Času, má dvě srdce a pochází z planety Gallifrey. Také dostali skrze hru ochutnávku různých Doctorových příběhů.

Sherlocka Holmese v našem Londýně budete hledat marně, ale místo toho máme madame Vastru. Ještěří ženu, která je nadaná neobvyklými detektivními schopnostmi. My se shodou okolností připletli k velké loupeži obrazů Vincenta van Gogha. Cesta nás zavedla i k mistru samému a spolu s ním jsme čerpali uměleckou inspiraci.

Počasí nám nadále přeje. O večerní topinky se stály fronty na přidání.  Jen doufáme, že naše herní hrady budou děti obléhat se stejnou vervou jako právě topinkový tác.

Sobota 17.7.2021

Dnešním dnem započalo naše putování prostorem a časem. Hned zkraje si účastníci prošli vstupní zdravotní prohlídkou, při které se seznámili se sestrou Clarou Oswald, která nás bude provázet celým příběhem.

Naši účastníci také dostali možnost vyzkoušet si něco praktického do života – byrokracii. Sehnat na všech ministerstvech patřičné papíry opravdu není legrace, ale všem se úředního šimla podařilo porazit. K večeru jsme již potkali našeho hlavního hrdinu – záhadného cestovatele časem v dlouhém hnědém plášti a modrých teniskách jménem Doctor. Clara pomohla Doctorovi zastavit Vězně 0 a zachránit tak Zemi. Doctor jí na oplátku nabídl cestování časem spolu s ním.

Ačkoli jsme již byli připraveni na další bouři, dešťový mrak nás minul asi o 5 km a my tak zůstali v suchu. Všichni jsou pohodlně ubytovaní ve stanech a spokojeně spí.

Termín: 17. – 24. července 2021
Místo konání: Chválkov u Kamenice nad Lipou
Pro koho akce je: 10
15 let
Hlavní vedoucí: Jakub Bradna
Cena:
4 350,–

Měla jsi ji vidět, dokud to šlo, tu starou dobrou planetu. Oranžová, plamenná oblaka. Druhé slunce vycházející na jihu. Pohoří zářící diamantovou září. Listí jako stříbro. Každé ráno lesy v záři sluncí vypadaly jak zchvácené nádherným požárem. A když přišel podzim, vánek hučel mezi větvemi jako píseň všech časů. A tam, na kontinentu Odhodlání, mezi pohořími Samoty a Útěchy, stála Citadela Pánů času. Tam, na špici tohoto kopulovitého města, shlíželi na celý vesmír a celý čas. Zapřisáhlí neúčastnit se, pouze pozorovat. Taková byla Gallifrey ve hvězdokupě Kasterobura. Říkali jí Zářný klenot devíti systémů. Můj Domov. Nejsem totiž jenom Pán času, jsem poslední z Pánů času. Jméno, které nosím, je slib, který jsem jim dal. „Nikdy krutý, nikdy zbabělý. Nikdy se nevzdat, nikdy neustoupit.“ Dávali mi různá jména. Přicházející bouře. Hrdina Kaskády medúza. Duch Pandoriky. Zbojník Sherwoodský. Rytíř jejího veličenstva. Blázen s modrou budkou.

„Které sis nakonec vybral?“
„Doctor.“
„Doctor? Doctor who?“

Vydejte se s námi a s Doctorem na výpravu prostorem a časem, kde všechno je možné a nic není nedosažitelné. Již dnes můžeme navštívit planiny Marsu a už zítra můžeme popíjet čaj s královnou Viktorií. Celý prostor a čas je otevřen našim dobrodružstvím. Pojďte s námi na cestu v TARDIS odhalit tajemství. Kdo je Doctor? Kde jsou Páni Času? Co se stalo s Gallifrey? To a ještě víc vás čeká letos na táboře Doctor Who.

Komentáře jsou zakázány.