Černý merkurit

Termín: 25. července – 1. srpna 2021
Místo konání: Chválkov u Kamenice nad Lipou
Pro koho akce je: 10
14 let
Hlavní vedoucí: Mgr. Ivan Bauer
Cena:
4 320,–

Knihovna musela být ve své době úžasná! Ještě teď budila úctu. Tehdy, před sto lety tu mezi regály procházeli pánové v buřinkách a pročítali objemné svazky, dokud se čas na velkých hodinách nezastavil, ruch neutichl a celou tu krásu nepanoval zmar, chlad a plíseň. Nad vchodem byla mužská busta z šedého kamene. Statná hruď, vysoký límec, kníry.
„Kdo to je?“
„To je Hanuš Pokorný“, odpověděla knihovnice. „Vynálezce, génius, možná největší člověk své doby.“
Letos se spolu vydáme do časů, kdy svět byl okouzlen možnostmi techniky, kdy člověk poprvé rozsvítil žárovku. Málokdo si ale tehdy kladl také otázky znepokojivé, otázky o tom, kam překotný rozvoj techniky povede.
O Edisonovi jsi asi slyšel. O Křížíkovi možná. O Hanušovi asi ne. A přece to byl právě on, kdo objevil černý merkurit. Látku, které se přezdívalo Skrytá síla. Hanuš byl čestným hostem odborných konferencí i šéfem expedic do neprobádaných pralesů. Byl neúnavný, pracovitý, ale nebyl chamtivý. Jeho krásná snoubenka Anna mu nastavovala jasné zrcadlo. Možná proto svůj největší objev ukryl. A my se vydáme po jeho stopách do míst nečekaných. Klenutá křížová chodba. Kdysi tu byl klášter. Temnotu v pravidelných odstupech protínaly paprsky měsíčního světla přicházející vysokými okny. Ve svitu lampy tu stál zástup duchů. Ne, ne, byly to jen sochy přikryté bílými prostěradly. Ale bylo jich spousta.

I ve starém klášteře nás může překvapit žhavá současnost. Merkurit láká i dnes! Jak by se dal využít! Jak na něm vydělat! A tak náš příběh kromě postav stoletých zalidní třeba bezohledný developer Klement, zlatokopka Alice i starý pan Veltstein. Budete pročítat staré dopisy, luštit dávno zteřelé deníkové záznamy, budete bojovat s vychytralým protivníkem těmi nejmodernějšími prostředky.